Ръководство за материали за кухненски съдове

Ръководство за материали за кухненски съдове

Ученето да готвите започва с наличието на инструменти, които работят за вас.

Кратка история на незалепващите покрития

„Какъв е най-добрият материал за кухненски съдове?“ е въпрос, който често ни задават. Напълно разбираемо е. Обичаме да помагаме на домашните готвачи — било то чрез нашите кухненски съдове и уреди или с рецепти и истории.

Отговорът?

Когато става въпрос за кухненски съдове, няма единствено най-добър материал. Намирането на правилните тенджери и тигани, подобно на ученето да готвите, не е еднообразно пътуване. Това, което работи за най-добрия ви приятел, брат или дори партньор, може да не е опцията за вас. Те може да хвалят лекота и бързо нагряване на алуминия или да смятат, че процесът на бавно готвене в чугун е успокояващ. Вие може да предпочитате високите температури и издръжливостта на неръждаемата стомана или ултразалепващата производителност и лесната поддръжка на керамичните незалепващи покрития.

Намирането на най-добрите кухненски съдове за вас започва с познаването на предимствата, недостатъците и „нека опитаме“ на всеки материал. Това ръководство, което ще ви запознае с най-популярните видове материали и факторите, които да вземете предвид, е полезна отправна точка.

Чугун

Въглеродна стомана

Традиционни незалепващи покрития с PFAS

Незалепващите покрития са относителен новак в света на кухненските съдове, като направиха дебют през 60-те години. Те обещаваха лекота и безпрецедентно удобство с незалепващо покритие, наречено Teflon™, което в крайна сметка стана познато име (научно, известно като политетрафлуороетилен или PTFE). По-късно проучвания установиха, че Teflon — част от семейството на химикалите PFAS — е потенциално вреден за околната среда и нашето здраве.

Незалепващите тигани могат да бъдат изработени от всякакъв метал, въпреки че алуминият — анодизиран и неанодизиран — е най-разпространен. Непроницаемо покритие, което отблъсква влагата, се нанася отгоре, позволявайки на яйца, палачинки и други трудни, лепкави храни да се плъзгат лесно, дори когато има много малко масло. Днес покритията все още могат да бъдат PTFE или безтоксична керамика.

Същата хлъзгава повърхност, която спестява ценно време за почистване, също така ограничава количеството запечатване и карамелизиране, което можем да постигнем. Незалепващите тигани, изработени с PTFE, не трябва да се използват на висока температура, тъй като това поврежда покритието и освобождава вредни вещества, ако са налични. Препоръчват се и неметални уреди, за да се запази повърхността. Ако има един термин, който трябва да запомните за незалепващите кухненски съдове, той определено е „нежно“.

Повече за PFAS

Хибрид на чугун и неръждаема стомана, въглеродната стомана притежава качества и от двата материала. Това е сплав, или смес от метали, основно съставена от желязо с малко количество въглерод. Тази уникална композиция — много подобно на завършващото изцеждане на лимонов сок — прави разликата, като значително облекчава материала. Тя може да издържи на същите високи температури като чугун, но с тегло, което е много по-лесно за маневриране. (Въглеродната стомана е популярен материал за уок именно по тази причина.)

Тъй като може да издържи на висока температура, кухненските съдове от въглеродна стомана могат да преминат директно от котлона в фурната или на вашия грил. С правилното подправяне и грижи, тя ще развие незалепваща патина с времето, но също така ще трябва да избягвате кисели храни с този материал. Както обикновеният суров чугун, въглеродната стомана се предлага само в един цвят и изисква ръчно измиване, плюс обстойно сушене след всяка употреба, за да се предотврати ръжда.

Тиганите от въглеродна стомана се изработват чрез штамповане на листове метал, което им придава форма, по-близка до тази на неръждаемите тигани. Това не само създава по-гладка полирана повърхност, но и наклонени страни, които са отлични за сотиране и бързо пържене. Тънката конструкция също прави въглеродната стомана по-чувствителна на промени в температурата на готвене — но не и на крайни. За да се избегне деформация, никога не хвърляйте горещ тиган от въглеродна стомана в студена вода.

Керамични незалепващи покрития

Като материал за кухненски съдове, който стартира нашето пътешествие в домашното готвене, керамичните незалепващи покрития играят важна роля в изграждането на нашата увереност в кухнята. Неговата хлъзгава, неактивна повърхност прави задачите, които изискват лесно освобождаване, като пържене на яйца и запечатване на риба, лесни. Не се изисква много масло, а почистването също е лесно — малко сапун и вода обикновено вършат работа.

Керамичното незалепващо покритие е покритие, което се нанася върху друг материал, като алуминий, който внася свои собствени характеристики (например, лекота, лесно управление и висока проводимост). Изработено от 100% рециклиран алуминий от потребители, керамичното незалепващо покритие на Always Pan е основно съставено от деривати на пясък и вода и е без потенциално токсични вещества като PFAS, олово и кадмий. То е изключително хлъзгаво и съвместимо с всички видове котлони (включително индукционни), но независимо от това кой използвате, избягвайте изключително високи температури. Пералнята за съдове също не е разрешена.

Ако има един материал за кухненски съдове, който най-близо се свързва с традицията, това е чугун. Поради естествената си издръжливост, чугунът има потенциал да издържи на поколения. И някои наистина издържат! Всички сме чували историите за грижливо поддържани тигани, които се предават — но поддържането на чугун толкова дълго изисква време и усилия.

Както името му подсказва, кухненските съдове от чугун се произвеждат, като се излива разтопено желязо в форми. Получените тигани са дебели и тежки, способни да достигат изключително високи температури за хрупкави пилешки бутчета или карамелизиране на тарт татен. И не забравяйте холандските фурни (като Cast Iron Perfect Pot) — тежките съдове се представят отлично, когато става въпрос за печене на хляб и готвене на ребра, които се отделят от костта. Чугунът е толкова добър в къкрене и бавно готвене, защото задържа топлината изключително добре.

Чугунът е наличен в две форми: в естественото си сурово състояние, което изисква подправяне (прилагане на топлина и масло, за да се изгради естествена незалепваща патина с времето) или покрит с емайл, за да се образува гладка, неактивна повърхност. Cast Iron Always Pan е емайлиран, за да ви предостави най-доброто от двата свята. Няма да се притеснявате за ръждясване, което е често срещан проблем с чугун, но трябва да миете внимателно на ръка. Емайлираният чугун също така предлага широка гама от красиви цветове. Каквото и да изберете, с правилната поддръжка, чугунът има потенциал да стане семейна наследствена стойност.

Мед

Медта предлага много повече от романтичния си цвят и красивата си патина. Тя е исторически материал за кухненски съдове, използван по целия свят — от Индия (kadai) до Мексико (cazo). Ценният метал отдавна се цени за изключителната си топлопроводимост и изискана изработка — дори съвременните медни съдове често са ръчно ковани.

Но вероятно няма да видите медни тенджери и тигани в много домашни кухни днес (или дори в много професионални). Причината е, че медта, по природа, е сравнително поддържаща. Лесно се окислява и изисква редовно полиране, за да поддържа бляскавия си вид. Повечето медни съдове също изискват облицовка — и понякога повторно облицоване — с калай или неръждаема стомана, тъй като самостоятелният материал е много реактивен.

Обаче тези, които оценяват чувствителността на медта (колко бързо може да реагира на промени в температурата), разбират, че допълнителната грижа може да си струва. Пекарите особено обичат медта, тъй като тя може да поддържа равномерна, нежна топлина, идеална за темпериране на шоколад, приготвяне на кремове и други деликатни десертни техники.

Алуминий

Когато става въпрос за ефективност и достъпност, алуминият често е първото, което идва на ум. Металът е известен с изключителната си топлопроводимост, което води до равномерно готвене (т.е. цялата ви тенджера с нарязан патладжан ще се запече равномерно). Алуминият също така бързо реагира на промени в температурата, полезна характеристика за моментите, когато почти сте го изгорили.

Но алуминият сам по себе си обикновено се износва бързо — същото качество, което го прави лек, го прави и податлив на деформация — затова често се подсилва чрез процес, наречен анодизиране, или се използва като един от многото слоеве в незалепващи и неръждаеми тенджери и тигани.

Две други ключови характеристики на алуминия, за които да внимавате: избягвайте киселинни съставки, тъй като това е реактивен материал (в противен случай ще получите вкус на калай в храната) и го използвайте на всякакви котлони, освен индукционни. Така че, ако сте планирали да приготвите пилешко пиката на индукционния си котлон, може да искате да посегнете към друг тиган.

Неръждаема стомана

Издръжливостта, универсалността и лъскавият външен вид са само част от качествата, които отличават неръждаемата стомана от другите видове материали за кухненски съдове. Тя не е изработена от един метал, а от няколко метала, които допринасят с различни характеристики. Както при много семейни рецепти, съотношенията ще варират, но основно се състои от желязо (за здравина), с малки количества хром (за блясък) и никел (за устойчивост на корозия).

Повечето кухненски съдове от неръждаема стомана са изработени с множество слоеве (известни в термини за кухненски съдове като „пластове“), които са свързани или залепени заедно. Алуминият обикновено се използва като основен материал поради високата си, равномерна проводимост. Когато се комбинира с другите свойства на неръждаемата стомана, включително неактивната ѝ природа и издръжливост, те формират кухненски съдове, идеални за готвене на високи температури. Затова ресторантските кухни имат купища неръждаеми тенджери и тигани. Трябва да запечатате, сотирате или къкриете сос от вино? Ще получите най-вкусните резултати с неръждаема стомана.

Тези вкусни резултати обикновено идват с кривата на ученето. Неръждаемата стомана не е естествено незалепваща и изисква правилно предварително нагряване, много масло и малко търпение. Почистването също не е толкова удобно — ще трябва да се поработи, за да се премахне залепналата храна и да се запази блестящият завършек на неръждаемата стомана.

Титан

Постоянно се стремим да подобрим уменията си в домашното готвене. Част от това включва експериментиране с нови техники и съставки; другата част изисква тестване на нови кухненски съдове. Това ни довежда до титана, най-новият материал, който преминава трансформацията на Our Place. Когато се комбинира с други метали, титан става кухненски съд, който е практически неразрушим. Тиганите са здрави, без да са прекалено тежки. Те понасят високи температури и не реагират с кисели храни. Най-важното е, че са устойчиви на корозия и лесни за поддръжка.

Как да изберете най-добрия материал за кухненски съдове за вас

Най-добрият материал за кухненски съдове не е само за функционалност — става въпрос за намирането на перфектния баланс между производителност, безопасност и издръжливост, за да повишите готварското си изживяване, като същевременно имате предвид и лични фактори като бюджет и време. Ето някои съображения, които да обмислите, когато търсите кухненски съдове, които най-добре отговарят на вашите нужди.

Стил на готвене

Начинът, по който готвите, и какво приготвяте, ще повлияят директно на това кой материал за кухненски съдове може най-добре да превърне плановете ви в реалност. Редовно ли включвате сотирани ястия и запечатани протеини в седмичната си ротация? Или предпочитате яхнии, гювечи и друга бавно приготвена комфортна храна? Изберете материала, който може да понесе топлината, да влезе във фурната или каквото и да е необходимо, за да осигури щастие и добра храна за вас и вашите близки.

Бюджет

Кухненските съдове са налични в широк ценови диапазон — от винаги достъпния алуминий до шокиращата цена на единичен меден сосиер. В зависимост от бюджета ви в момента, определени материали може да са извън обсега — или може да искате да удължите парите си, като инвестирате в по-универсални, многофункционални части.

Поддръжка

Всеки тип материал за кухненски съдове изисква грижи и почистване, които пряко влияят на тяхната дълготрайност и производителност. Изберете материал, който съответства на усилията и времето, които можете да отделите за поддръжка. Това може да означава лесноизмиващи незалепващи съдове, ако в момента сте в особено натоварен период от живота, и чугун или неръждаема стомана по-късно, когато навлезете в проектната си ера.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )